3D-s Anaglif fotók, panorámaképek, Nyíregyháza , Nyírbátor szobrai.3D-s Virágképek
3D-s Anaglif fotók, panorámaképek, Nyíregyháza , Nyírbátor szobrai.3D-s Virágképek
Záhony Ifjúság út 6. Tel:06-30-645-3366
 
Sipos Attila honlapja, www.siposattila.gportal.hu

Bakajsza András irodalmár honlapja: www.bakajszaandras.gportal.hu 

 

Nyírbátor

 

Gyümölcskarnevál Nyíregyháza 2009.09.12.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 

 Napkitörése

CURRENT MOON

Holdfázis

Beállítás Kezdőlapnak!

Vízöntőgindex.php

siposa58@freemail.hu
 
Aktuális programok
 
Csergezán Pál festőművész
 
MenüMenűMenű
 
Anyáknapja
 
Tiszakönyök Művészeti és Kuturális Egyesület anyagai
 
Tiszakönyök Tükre különszám 2008

 
Panorámaképek
 
Képtár Különleges képek
 
Kiállítások
 
Költőink versei
 
Íróink művei
 
Színházi előadás
 
56-ra emlékezünk
 
Aktuális képanyagok
 
Archiv anygok
 
Kuvasz fajta leirása

Kuvasz kutyám fotói

 

Jenny fotók

Budapest


 

 

 
Nemzeti Színház 360
 
Kárpátalja 1

Cop Középiskola

Cop Középiskola

Kisgejőc

Ungvári Vár

 
Kékestető 1014 m

 
Siroki vár

 

 

 
Lillafüred

 

 

 
Téli képek 2017.02.16.

 
2009. a Magyar nyelv éve
2009.  a Magyar nyelv éve

 

 
Látogatók1
 
Táncos lány

 Vajon neked melyik agyféltekéd aktívabb?

Ha a hölgyet az óra járásával megegyező irányba látod
forogni, akkor a jobb agyféltekédet használod.

Ha a hölgyet az óra járásával ellentétes irányba látod

forogni, akkor a bal agyféltekédet használod.

 
Szobrászművészek
 
Ajaki fesztiválok

I. Ajaki Farsangi Disznótoros

 

 

 
Statisztika nézetség
 
Tiszai jégzajlás 2017
 
Virágképek

 
Állat fotók

 
Nyírbátori Múzeum
Nyírbátori Múzeum : Szalontai Barnabás kiállításKéptárak: Súgó

A múzeum története

A történelmi kisváros Nyírbátor a magyar középkor gazdag örökségével fogadja az ide látogatókat. A település története évszázadokon keresztül egybeforrt a Báthori családdal, melynek birtoka, otthona és temetkezési helye volt, ma a Dél-Nyírség gazdasági, kulturális és hagyományőrző központja. Történelmi személyiségeket látunk a hozzájuk kapcsolódó változó korok megannyi emlékével, a megrendítő távlattal, a folytonos megmaradás mindennapi küzdelmével, Nyírbátor egykori hangjaival.

A gótikus, félezer éves templomai mellett mindezek őrizője, ápolója, változásainak időrendi vezetője, a letűnt korszakok bemutatója, a Báthori István Múzeum.

A XVIII. században épült egykori minorita kolostor gyönyörű épületében lévő múzeum 1957 óta számos érdekességet tartogat a látogatóknak. Vonzereje elsősorban az igen jelentős régészeti, történeti, néprajzi, fegyvertörténeti, képző- és iparművészeti gyűjteményeiben rejlik.

A szerzetesi cellasorból kialakított térben helyet kapó „Nyírbátor város évszázadait” sokoldalúan bemutató, valamint a régióban 70 éves határőr múltat felidéző  állandó kiállítások önmagukban is élményekkel gazdagítják a történeti és szellemi örökség iránt érdeklődőket.

Mindezek mellett egyedülálló, páratlan érdekességekkel és értékekkel is dicsekedhet a múzeum. A középkori Magyarország egyik meghatározó, az ország vezetésében kiemelkedő szerepet betöltő Báthoriakhoz kapcsolódó tárgyi emlékek közül egyedül itt látható ritkaságszámba menő, évszámmal is ellátott Báthori család vörösmárvány sárkányos címerköve, valamint a XVI-XVII. század folyamán a Báthori fejedelmek által veretett arany- és ezüstpénzek. Az európai és a hazai reneszánsz reprezentáns művészeti emlékei közül itt csodálható meg az egyik legszebb alkotás, az 1511-ben Firenzében készült templomi ülőpad (stallum) kisebbik padsora, mely eredetileg a Báthoriak Szent György nevét viselő templomában állt.

A múzeum gazdag fegyvergyűjteményében a középkor fegyverei mellett igazi ritkaságok is találhatók. Az erdélyi fejedelmek közül Báthory Gábor (1608-1613) szablyája mellett Bethlen Gábornak az 1622-ben a nikolsburgi-béke megkötése alkalmából adományozott díszkard is a féltett kincseket gyarapítja.

A Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma 2015. május 15-én ünnepség keretében emlékezett meg alapításának 60. évfordulójáról.

A múzeumot 1955. májusában egy elszánt akaratú nyírbátori személyiség, Szalontai Barnabás alapította.

Nyírbátorban ezt megelőzően a közérdeket közvetlenül szolgáló közgyűjtemény, tudományos intézmény nem volt.

Volt  azonban  szerencsére e helyen egy páratlan gazdag középkori örökség, volt a település lakóinak élete, melyek katalizátorként hatottak a múzeum létrehozásában: a látható 500 éves templomok, a lakomaház romos épülete, a minorita kolostor, az egykor hatalmas Báthori család emléke, a hozzájuk köthető legendák és mondák, a mezővárosi ranghoz kapcsolódó kiváltságok tudata, e helynek a Nyírségben betöltött szerepe, egyszóval a gazdag, ám feltáratlan múlt, a hozott kultúra kincsestára.

Kétségtelen hatása volt a múzeum ügy ébredésének a maga a kor is. A II. világháború döbbenetének és pusztításának egyfajta válaszaként is magyarázható az a gyűjtési mozgalom mely elindult, s itt e megyében is jó néhányan megérezték, hogy egy korszak, vele egy életmód és életforma lezárult.

Nélkülük sok helyi emlék tűnt volna nyomtalanul el, s lett volna szegényebb a nemzet, kerülte volna el a feldolgozás, publikálás művét, támpontot nyújtva mindahhoz, amiket a szellem értékeihez sorolunk.

E szellem-mentő emberek között találjuk Dr. Szalontai Barnabást, alapítóigazgatóját a megye második múzeumának, az önmaga állandó képzésével elismert tudós emberét e dél-nyírségi tájnak, Nyírbátornak.

 

Szalontai Barnabás klasszikus példák folytatójaként kezdte el gyűjteni egyre szélesedő koncentrikus körökben a múlt emlékeit: törékeny edényeket, bútorokat, szerszámokat, fényképeket, történeti-régészeti tárgyakat és írásokat.

A gyarapodás számai önmagukban is imponálóak! 1961 végén a múzeum összesen 14.508 tárgyat őrzött, ez a szám 1968 őszén már meghaladta a 31.000 darabot.

A tárgyak gyűjtése, vásárlása mellett párhuzamosan haladt a szellemi hagyományok gyűjtése is. Nyírbátorba tapasztalt kutatók érkeztek tanulmányok jelentek meg. Szalontai Barnabás elsőként indította el a megyei füzetsorozatot, azóta is értékes forrásként kínálva nem csak e táj kutatóinak, hanem a múzeumügy iránt érdeklődőknek is.

Nagy tekintélyű szakemberekkel kiadott közös munkái bizonyítják az elindult tudományos életet. Elkészültek többek között a gazdag kerámia műtárgyak összehasonlító elemzései, új eredmények születtek a népi építészet tárgykörében. Cikkek sorozatában dolgozta fel az alapítóigazgató az országos publicitást kapott nyírbátori céhek tárgyi és szellemi emlékeit.

Az ide látogatók, a kutatók csodálkozva szembesülnek azzal, hogy ez a múzeum olyan emlékeket őríz, mint három eredeti, erdélyi fejedelmek által kiadott oklevél, ugyancsak erdélyi fejedelmek fegyverei, tárgyai, a datált Báthori család címerköve, a Somossy család oklevél hagyatéka, nagybányai festőiskolához kötődő festőművésznő, Farkas Eszter képzőművészeti hagyatéka, a megdöbbentő szépségű, a település lakóiról az 1910-20-as években készült üvegnegatív gyűjtemény.

A fiatal intézmény egyik nagy pillanata 1968 októberében, a múzeumi hónapban következett be, amikor a Magyar Nemzeti Múzeum és a Báthori István Múzeum közös megállapodásának eredményeként a hazai reneszánsz művészet felbecsülhetetlen értéke, az 1511-ben a nyírbátori Szent-György kegytemplomba került imapad, a „Csonka stallum” a múzeumba került megőrzésre kiállításra.

Ez a fejlődő vidéki múzeum magas szakmai elismerése volt!

Elfogultsággal mondhatjuk, a múzeum létrejötte nem öncélú tudományos-művelődési intézményt jelentett,  hanem benne lakozott a 60-as és 70-es évtizedekben beinduló Nyírbátor fejlődésének egyik lendítő ereje.

Az Európa hírű Báthori műemlék templomokról az évtizedes feledés porát a múzeum léte működése, publikációs tevékenysége s általa a műemlékeknek a település életébe való bekapcsolása törölte el.

A múzeum szellemi műhelye lett a városi rang visszaszerzése érdekében folyó építő munkának, erős hatást gyakorolt a település fejlődésére.

Vitathatatlanul közre játszott abban, hogy 1973-ban Nyírbátor másodszor is városi rangot kapott, hogy Nyírbátor történelmi-kulturális kisvárosként ismertséget és elismertséget szerzett az egész országban.

Szalontai Barnabás utolsó munkájának „Nyírbátor évszázadai” új állandó kiállításának ünnepi megnyitóját már nem érhette meg, ám a vitrinek között járva a múzeum, a lokális és nemzeti kultúra már történelemként fonódik össze emlékével.

A Báthori István Múzeum 2013-ig a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatóság intézményeként, a megye fenntartásában működött. Az Igazgatóság elismerte a Nyírbátorban keletkezett értékteremtést és energiát, a múzeumi eleven életet az alkotó munkát. Tekintettel volt arra, hogy a 700 éves település büszke múltjának őrizője, erősítője. Közösen gyarapították a megye és Magyarország kulturális örökségét, sokszor egymással vitatkozva, de együtt a közérdekért, az országrész sikeréért.

2013 január 1-eje változást hozott a múzeum életében. A Magyar Nemzeti Múzeum vidéki alkotórészeként, a sárospataki Rákóczi Múzeummal közösen együttműködve végzi régi-új feladatait. Az 1968-as stallum ünnepségről készült feljegyzéseket olvasva dejavú érzéseim támadtak: a Nemzeti Múzeum akkori főigazgatója beszédében nem másról szólt, mint a fejlődő kisvárosi múzeum és a Nemzeti Múzeum között meglévő baráti kapcsolatokról, a tudományos és művelődési célkitűzésekről, a segítségnyújtásról, amit kézzel fogható bizonyíték erősít meg: a stallum őrzési feladatainak átadása.

Nos, az őrzésen túl, a stallum 2014-ben elkezdődött restaurálása mellett immár az országos múzeum részeként kaphat energiákat, alkotó erőt a Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma.

A Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma tele van a józan növekedés reményével, lát lehetőségeket, vannak elképzelései és tervei jövőjének építésében.

 

Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!

   
     

 
Látogatók
Indulás: 2005-04-04
 
Fordító: www.siposattila.gportal.hu
 

 

 
3D-s sztereó fotók

 

2021.06.10.


Sipos Attila gif fotó

Hortobágyi puszta ötös

Shagya arab fajta: Lovas bemutató

Cegléd

Cegléd

Balog nemzrtség

Balog Nemzetség

Szamoskér

 

Szamoskér

Tea Glóriával 2021.01.20. hatos csatorna

8. perctől - 31. percig Szamoskér

A magyar kultúra napja 2021.01.22.

A magyar kultúra napja

Hat pár ökör húzta a haranglábat

Tunyogmatolcs

Tunyogmatolcs

Budapest

Törőcsik Mari a Nemzet Színésze

Törőcsik Mari a Nemzet színésze képtár

 

 

Vincze Laura 2.unokám

Vincze Petra első unokám

 

Dr. Vitéz Béres József

Béres Csepp feltalálója

Nagy Imre szobor a Vértanúk terén.

Dzsini,három kívánságodat teljesiti.

 
Portré
Sipos Attila 3D kép
 
Kedvenc linkjeim
 
Társoldalak
 
Ajaki fesztivál programok
 
Zenész barátaim honlapjai
 
Szamoskéri képeslap
 
Tudomány
 
Vonatközlekedés

Hajnal a vonaton

 
Közlekedés
 
Villámok

 

 
Időjárás linkek

http://eumet.hu/radarok

http://eumet.hu

http://met.hu

Szén-dioxid tejedése a légkörön át.

A szén-dioxid jelentős szerepet játszik  a Föld légkörében. A gáz szabadul fel az emberi tevékenységek, mint a fosszilis tüzelőanyagok égetése, valamint a szén-dioxid koncentrációja mozog, változik az évszakok.

 
www.időkép.hu
 
Szeged
Hévíz
Keszthely
Diósgyőr- Miskolctapolca

Sóstói Falumúzeum

Szentendrei Skanzen


Zsindelyes 1.

Zsindelyes 2.

Zsindelyes 3

Zsindelyes 4

 
Nyírbátori Múzeum Kiállításai
 
Máriapócs Nemzeti Kegyhely
 
EKKM aktuális
 
Esti fotóim

Budapest

 

Nagyvárad+Színház

Nagyváradi - Gőzben

Hülyéje  I.rész-- Nagyvárad

Hülyéje  II. rész --Nagyvárad

Hegedűs a háztetőn

 
Dr. Szalmásiné Nagy Timea

 
17.-18. Tavaszi tárlat

17. Tavaszi tárlat Kisvárda

XVIII.Tavaszi tárlat Kisvárda

Babakiállítás 2006.09.26.

Csontó Lászlóné Babakiállítás 2008.09.10.
 

 
Budapest fényei

 

 
Gobelin kiállitás

Bábás házaspár kiállítása  (Rétkőzi Múzeum 2005.)

Goblen kiállítás

Bábásné Lakatos Erika

Bábás házaspár kiállítása kisvárdai könyvtárban 2009.

 

 
Kiállítási képek

Köbli Attila kiállításai 2005-2009.

Székely Erzsébet &Sipos Attila kiállításai

Lakatos Tamás kiállításai

Lakatos T. kiállítása Tiszadobi kastélyban 2006.04.08.

Nőtársaság

Cserkészvilág 2008.05.08.

A Kárpátok Tavasza 2008.04.04.

Csorján Melitta kiállítása

Csorján Melitta kiállítása

EKKM kiállítás 2008.03.05

EKKM kiállítáas 2008.03.05.

Megellai Katalin kiállítása

Mándoki Halász Zsóka kiállítása

Mándoki Halász Zsóka kiállítása 2008.09.10.

Remák Antal Királyhelmec 2005.06.12.

Remák Antal Királyhelmec 2005.06.12.

Tőkey Péter kiállítása 2009.06.18.

Tőkey Péter kiállítása 2009.06.18.

Éles Károly kiállítása

 

 
Szeifried Zoltán kiállításai

Szeifried Zoltán kiállítás  Park Hotel 2009.03.07.

Szeifried Zoltán kiállítás Kisvárda 2008.01.31.

 

 

 
Felber Irén textilműves

 

 

 
Magyarnak lenni

 

 

 
Rádiók
 
TV Műsorok

TV újság

 

 
Tiszai ártér

 
Állatképek

 
Virágképek

 

 
Állatképek 2 J

 

 
Elvont képek

Örökkévalóság--Élni akarás

Tűz szelleme

Szellem tánc

 

 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!